خدمات وبلاگ نویسان جوان درگذشت بانو مرضیه خواننده پنج نسل - .::مطالب زیبا.دانلود آهنگ.انواع اس ام اس. فال وتست::.
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


.::مطالب زیبا.دانلود آهنگ.انواع اس ام اس. فال وتست::.

اس ام اس برای دلشکسته ها.اس ام اس تابستون.عاشقانه.سرکاری.اس ام اس به زبان ترکی.انواع فال و تست.دانلود موزیک ویدیو و ام پی۳ جدید

مَرضیه نام هنرى اشرف السادات مرتضایى خواننده ایرانى است.

زندگینامه
مرضیه در سال ۱۳۰۴ در تهران بدنیا آمد. پدر و مادرش از یک خانواده هنردوست بودند و هنرمندانى از قبیل مجسمه‌ساز، نقاش و مینیاتوریست و موسیقى‌دان در فامیلش زیاد بودند. اما مادرش بود که بطور خاص او را تشویق به خواندن کرد و در همه دوران زندگى‌اش از او پشتیبانى مى‌کرد.

وى در مصاحبه‌اى درباره خود گفته‌است:
«درزمانى که خانواده‌هاى ایرانى به ندرت فرزندان دخترشان را براى تحصیل علم مى‌فرستادند پدر من با وجود که یک فرد روحانى بود مرا تشویق به آموزش تحصیلات مرسوم زمان نمود. وقتى که من آغاز به خواندن کردم خواننده شدن براى زنان خیلى غیر عادى بود و درعین حال یک خواننده در آن زمان باید هم دانش مدرسه‌اى مى‌داشت و هم دانش کلاسیک موسیقى و هم چنین یک صداى خوب. در ضمن استادان موسیقى زیادى باید صداى او را تأئید مى‌کردند و همچنین تئورى موسیقى را باید بخوبى مى‌دانست. من سالهاى زیادى را به آموختن در زیر نظر استادان بزرگ موسیقى ایرانى گذراندم پیش از اینکه شروع به خواندن کنم.
مرضیه در سال ۱۹۴۲ (۱۳۲۲ خورشیدى) به جهان هنر موسیقى وارد شد. نخستین بار در یک تئاتر که نمایشنامه شیرین و فرهاد را اجرا مى‌کرد (تئاتر باربد) در نقش شیرین بازى کرد.این نمایش ۳۷ شب روى صحنه بود که براى او یک موققیت بزرگ و سریع به بار آورد و با استقبال زیاد مردم مواجه شد.

مرضیه به سرعت نظر استادان موسیقى را به خود جلب کرد و نخستین زنى بود که توانست در برنامه گل‌ها آواز بخواند مرضیه در حدود ۱۰۰۰ آواز در دوران شکوفایى هنریش خواند که در ارتقاى موسیقى ایرانى بسیار اثرگذار بود.

پس از انقلاب
مرضیه در سال ۱۳۷۳ از ایران به خارج کشور رفته و در فرانسه به تشویق دوستانش مریم و هدایت‌الله متین‌دفترى پناهندگى گرفت. او در انجا به شوراى ملى مقاومت ایران اعلام پیوستگى کرد و در سفرهاى گوناگون به کشورهاى مختلف کنسرت‌هاى زیادى داد. در این دوران او با هنرمندان معروف و شاعران و آهنگسازان و نوازندگان مشهورى چون محمد شمس و شاپور باستان‌سیر و عماد رام و محمد على اصفهانى و اسماعیل وفا یغمایى و راس پاپل و حمیدرضا طاهر زاده کارهاى متعددى ارائه نموده‌است.
نوشته شده در پنج‌شنبه 22 مهر‌ماه سال 1389ساعت 11:58 توسط بهنام سعیدعصر نظرات (0)Design By : Pars Skin